Pokonkursowa wystawa Fotografii Odklejonej "Czarne światło"
Dokumentacja wystawy. Ł.Cyrus, 2024. |
Pokonkursowa wystawa Fotografii Odklejonej "Czarne światło" została otwarta.
Na początku roku 2024 zaprosiliśmy artystów z całego kraju do fotograficznej interpretacji trudnego tematu "Czarne światło". Chętnych do podjęcia wyzwania konkursowego nie brakowało. Do kwietnia 2024 otrzymaliśmy 151 zgłoszeń, z których do konkursu dopuściliśmy 129. Zgłoszenia odrzucone zawierały błędy formalne, które uniemożliwiały ich prezentację rzeczywistą lub cyfrową. Spośród nadesłanych prac wyłoniliśmy zwyciężczynię, przyznaliśmy jedno wspólne wyróżnienie, zaś każdy z jurorów przyznał swoje osobiste wyróżnienie jednej pracy. Łącznie wyróżniliśmy 7 prac. Więcej na ich temat można przeczytać w oddzielnym poście na blogu konkursowym.
W tym roku zdecydowaliśmy się na nową formę prezentacji wystawy w Galerii "Interferencje". Opierając się na doświadczeniach ubiegłorocznych i wyciągając z nich wnioski, wiedzieliśmy, że nie sposób zmieścić 129 zdjęć na ścianach Galerii. Fizyczny brak miejsca, zawiesi, sztalug czy ram jest ograniczeniem, z którym trzeba się zmierzyć. Nie chcieliśmy jednak nikogo pominąć w prezentacji. Co więcej, istotną częścią prac wynikającą ze specyfiki konkursu są autorskie opisy przesłanych fotografii. Zależało nam, by widzowie również mogli poznać intencje autorów. By sprostać temu zadaniu postanowiliśmy połączyć świat rzeczywisty z wirtualnym.
Świat wirtualny zawiera pełną informację o każdym z uczestników konkursu, o intencjach stojących za przesłaną fotografią, a także samą pracę udostępnioną w wysokiej jakości. Informacje te publikujemy na blogu konkursowym https://konkurs-fotografii-odklejonej.blogspot.com/, gdzie każdy z uczestników otrzymał swoją prywatną przestrzeń w postaci własnej podstrony. Drzwiami do tych autorskich stron są kody QR, które znalazły się na zbiorczych tablicach wystawionych w Galerii.
Świat rzeczywisty wypełniło siedem wysokiej jakości odbitek fotograficznych wyróżnionych przez Jury prac, które ustawiliśmy na sztalugach w sali głównej, a także osiem dwumetrowych tablic informacyjnych, na których znalazły się nazwiska wszystkich uczestników konkursu, miniatury nadesłanych zdjęć, a także wspomniane kody QR. Tablice zapełniły ściany drugiej z trzech sal Galerii i połowę sali głównej. W sali trzeciej urządziliśmy pokaz slajdów. Zdjęcia można było zobaczyć w olbrzymim rozmiarze dzięki rzutnikowi wyświetlającemu obrazy na ścianie. Uzupełnieniem był bardzo duży ekran w sali głównej, który wyświetlał ten sam pokaz slajdów.
Tak zorganizowana ekspozycja umożliwiła gościom komfortowe oglądanie prac fizycznych, emitowanych przez ekrany TV i smartfonów, a także rzutowanych na ścianę. Uczestnicy wystawy mogą też wracać do prezentowanych prac nawet po opuszczeniu Galerii dzięki zeskanowanym kodom. Mogą też dowiedzieć się więcej o wybranym artyście, a także nawiązać kontakt dzięki zamieszczonym linkom.
Zachęcam do oglądania albumu dokumentującego ekspozycję:
Przekąski drobne podczas wernisażu zapewnił Podziemny Olkusz, zaś wino dla gości Kapka Wina.
Kompleksową oprawę graficzną, w tym plakaty, foldery i dyplomy opracował Bartosz Klosek (KF "Źródło").
Druk zbiorczych tablic sfinansowaliśmy dzięki wsparciu tych uczestników konkursu, którzy zdecydowali się przekazać 1,5% podatku na pokrycie kosztów organizacji wystawy "Czarne światło". Za to wsparcie serdecznie dziękujemy.
Wszelkie prace konieczne dla przeprowadzenia konkursu i przygotowania wystawy członkowie KF "Źródło" wykonali nieodpłatnie w swoim wolnym czasie. Łącznie poświęciliśmy tym dwu wydarzeniom 1600 godzin.
Wernisaż wystawy odbył się 26 października 2024 roku w Galerii fotografii "Interferencje" w Olkuszu.
- Organizatorem konkursu jest Klub fotograficzny "Źródło".
- Przewodniczącym jury był dr Krzysztof Jurecki.
- Członkami jury byli: Aleksander Orszulik, Bartosz Klosek, Krzysztof Stryj, Łukasz Cyrus (KF "Źródło").
- Organizatorem wystawy jest KF "Źródło", Muzeum Podziemny Olkusz, Galeria fotografii "Interferencje".
- Kuratorem wystawy jest Łukasz Cyrus.
- Kuratorką Galerii fotografii "Interferencje" jest Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba.
Linki:
- Zaproszenie na wystawę na blogu konkursowym.
- Link do strony Konkursu Fotografii Odklejonej.
- Zaproszenie na wystawę na stronie ZPAF.
- Zaproszenie do konkursu w Kwartalniku Fotografia.
- Link do albumu dokumentującego otwarcie wystawy.
- Link do foldera wystawy.
- Link do dyplomów.
- Wzmianka o wystawie w Przeglądzie Olkuskim.
Udział w Konkursie Fotografii Odklejonej pozostaje bezpłatny i otwarty dla wszystkich fotografujących, zaś naszym pragnieniem jest organizacja dużej wystawy pokonkursowej, by ponownie zaprezentować różnorodne postawy twórcze w Polsce. Tym niemniej, konkurs pozostaje inicjatywą oddolną, bezinteresowną i bez wsparcia instytucjonalnego czy finansowego, a jego realizacją zajmuje się zaledwie pięć osób. Z prywatnych środków nie możemy sfinansować dużej wystawy fotografii ani wydrukować katalogu, stąd prośba o wsparcie finansowe w postaci dobrowolnego przekazania 1,5% podatku na organizację Konkursu Fotografii Odklejonej. Przekazanie 1,5% podatku nie jest warunkiem uczestnictwa w konkursie i nie trzeba przesyłać potwierdzenia. Za wszystkie darowizny serdecznie dziękujemy.
Klub fotograficzny “Źródło” jest częścią Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI.
Przekaż 1,5% podatku na:
Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI
ul. Niedurnego 69 41-709 Ruda Śląska
KRS 0000081653
CEL SZCZEGÓŁOWY: KLUB FOTOGRAFICZNY “ŹRÓDŁO”
Linki:
Łukasz Cyrus, 2024
Prace konkursowe oglądać można:
Komentarze
Prześlij komentarz