Dominik Paździor

Rzeźnia

Uczestnicy Konkursu Fotografii Odklejonej "Czarne światło".
Powidok przestrzeni nieistniejącej. Architektura zburzonej części poznańskiej Starej Rzeźni.
Niewielka ilość światła zastanego wymagała długiego czasu naświetlenia negatywu stając się przyczynkiem do bacznej obserwacji i zrozumienia przestrzeni.
Litowy proces wywoływania obrazu odbywał się przy delikatnym świetle ciemniowym. Czas, obserwacja i nieśpiesznie pojawienie się obrazu przypominało medytację, fotografia niczym zwierciadło powoli przekazało "ciemne światło".
Z czasem, pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne, fotografia zmieniła się, pojawiły się plamy barwne, zmianie uległy akcenty, uwidaczniając swoją delikatność i ekspresyjność materiału światłoczułego.

Pentacon Six, powiększenie negatywu 6x6 techniką litową na papierze barytowym.
Pole obrazowe 25x25cm, wymiary oprawionej fotografii 52x42cm.

Dominik Paździor, urodzony 5 czerwca 1990 r. w Poznaniu. Architekt i fotograf.

W ramach projektu architektonicznego dokumentował analogowym aparatem średnioformatowych obiekty przemysłowe Starej Rzeźni w Poznaniu (2019) i Nowej Synagogi w Poznaniu (2022).
Laureat Konkursu Fotografii Artystycznej "Źródła" w Wągrowcu pod patronatem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy (2021), uczestnik wystawy pokonkursowej w Wągrowcu.
Aktualnie związany z Pracownią Technik Szlachetnych i Historycznych w Wągrowcu z którą brał udział w plenerach fotograficznych oraz wystawie w ramach 6 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki (2022).
Uczestnik wystawy zbiorowej "Wodnośc" organizowanej przez Galerię Centrala w Poznaniu (2024).
Zainteresowany niedoskonałością fotograficznej substancji. Eksperyment i estetyka przypadku definiuje jego fotograficzne poszukiwania.
www.instagram.com/rysa.studio/

Udział w Konkursie Fotografii Odklejonej pozostaje bezpłatny i otwarty dla wszystkich fotografujących, zaś naszym pragnieniem jest organizacja dużej wystawy pokonkursowej, by ponownie zaprezentować różnorodne postawy twórcze w Polsce. Tym niemniej, konkurs pozostaje inicjatywą oddolną, bezinteresowną i bez wsparcia instytucjonalnego czy finansowego, a jego realizacją zajmuje się zaledwie pięć osób. Z prywatnych środków nie możemy sfinansować dużej wystawy fotografii ani wydrukować katalogu, stąd prośba o wsparcie finansowe w postaci dobrowolnego przekazania 1,5% podatku na organizację Konkursu Fotografii Odklejonej. Przekazanie 1,5% podatku nie jest warunkiem uczestnictwa w konkursie i nie trzeba przesyłać potwierdzenia. Za wszystkie darowizny serdecznie dziękujemy.

Klub fotograficzny “Źródło” jest częścią Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

Przekaż 1,5% podatku na:

Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI
ul. Niedurnego 69 41-709 Ruda Śląska
KRS 0000081653
CEL SZCZEGÓŁOWY: KLUB FOTOGRAFICZNY “ŹRÓDŁO”

Linki:


Łukasz Cyrus, 2024

Prace konkursowe oglądać można:

FACEBOOK
INSTAGRAM

Komentarze